Altınoluk ve Akçay'a nasıl gidilir?

İstanbul’dan Altınoluk ve Akçaya nasıl gidilir?

 

 

İstanbul’dan Akçay ve Altınoluğa gelmek isteyenler 3 güzergahtan ulaşabilirler.

 

1.Güzergah:İstanbul-Bursa-Balıkesir-Havran-Edremit-Akçay-Altınoluk

 

2.Güzergah:İstanbul’dan  Bandırma (feribotlara binerek),Balıkesir-Edremit-Akçay-Altınoluk

 

3.Güzergah: İstanbul’dan Tekirdağ,Çanakkale ve Küçükkuyu-Altınoluk-Akçay

 


Bu güzergâhlardan ilki yani Bursa üzerinden gelmeyi tercih edenler…

 

Bursa-Balıkesir-Havran-Edremit-Akçay-Altınoluk güzergahı diğerlerinden biraz daha trafik akışı yoğun olan bir yoldur. Konaklama,yemek ve alışveriş için bu yolda daha fazla imkan bulabilirsiniz.

 

Arabayla Ulaşım:

 

İstanbul’dan 243.km(yaklaşık 2,2,5 saat)sonra Bursa’ya,Bursa’dan 151 km.(yaklaşık 1,5 saat)sonra Balıkesir’e,Balıkesir’den 86 km.(yaklaşık 1 saat-15 dakika)sonra Edremite’e,Edremitten 8 km.sonra Akçay’a,Akçay’dan 17 km.sonra ise Altınoluğa ulaşabilirsiniz…

Bu arada Balıkesir ve Havran arası 78 km.,8 km.sonrasında da Edremit bulunmaktadır.

 

 

Özellikle Susurluk ta yemek ve alışveriş için  kaliteli tesisler bulunmaktadır.Susurluğa uğradığınızda Susurluk Ayranı ve Susurluk Tostunun tadına bakma fırsatı da bulabilirsiniz. Ulusoy alışveriş tesisleri,Yörsan,Yasa Tesisleri..vb.yerler de yine alışveriş ve yemek yeme imkanı bulabileceğiniz yerlerden…

 

Susurluk’tan 30 dakika sonra,Balıkesir sınırlarına girdiğinizde,Şehir merkezine 8 km.kala Balıkesir’de yine ünlü,oksijeni bol bir mesire yeri olan Değirmen Boğazın’da da dinlenme ve yemek yeme imkanı bulabileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz.Bunlardan bazıları da,Boğaz Restoran ve Yücel Et Restoran(Et ve Izgara çeşitlerinin yanı sıra Kahvaltı çeşitlerine de ulaşabileceğiniz bir mekan)

 

Bundan sonraki yolculuğunuzda,2 dakika sonra,Balıkesir terminaliyle karşılaşacaksınız.Balıkesir Otogarı’ndan çıkan otobüslerinde takip ettiği,şehir merkezine girmeyen yolun sağından ayrılan,Edremit yolundan gidebileceğiniz gibi,direk yolu takip ederek de ,diğer Edremit yoluna doğru ilerleyebilirsiniz.

 

Bu yolu takip etmeden direk ilerlediğinizde 3-4 dakika sonra görebileceğiniz solda kalan ,Balıkesir’e 1,5 yıl önce inşa edilen Yaylada Alışveriş Merkezi’ne de uğrayıp,yine yemek yeme ve alışveriş imkanlarından faydalanabilirsiniz…

 


Yolun devamında 3-4 dakika sonra,biraz önce diğer Edremit yolu diye bahsettiğim,Şehir merkezine yakın,Balıkesir Tren garı ve Balıkesir Toplu taşıma merkezini ayıran yoldan(yanda resmine ulaşabilirsiniz.) da Edremit e ilerleyebilirsiniz.Yola girmeden Balıkesir Belediyesi ve Subay ordu evi arasında kalan diğer yoldan da şehir merkezine,Milli Kuvvetler Caddesine girebilirsiniz.

 

Bu Cadde de yine alışveriş ve yemek yeme imkanı bulabilir,Balıkesir merkezde,yine Balıkesir’in meşhurlarından Limon ve Zambak Kolonyası,ayrıca yine ünlü Balıkesir tatlısı olan Höşmerim’de temin edebilirsiniz.Caddenin bitiminden sola dönen, yine Balıkesir’in büyük caddelerinden Anafartalar Caddesi’ne dönüp,Cadde sonundaki Balıkesir Tarihi eserlerinden Saat Kulesi ve Şadırvan’ı görebilirsiniz…Balıkesir merkez’de yemek yenilebilecek yerleri ve alışveriş imkanlarını daha sonra ayrı bir başlık altında toplamaya çalışacağım.

 

Biraz önce,Balıkesir Tren Garı ve Toplu Taşıma Merkezi’nin arasından ayrılan yol diye bahsettiğim, yoldan Edremit’e direk döndüğünüzde 23.km sonra Gökçeyazı’ya, Gökçeyazı’dan hemen sonra da İvrindi’ye ulaşabilirsiniz.İvrindi’den 8 km.sonra,Alabalık yemek isteyenler için özellikle ,Durmaz Alabalık’a uğramalarını tavsiye edebilirim.

 

İvrindi ve Havran arasında Gelin Deresi diye adlarından bir bölgesinde yol oldukça daralıp,virajlar artıyor.Özellikle bu yolda sürücünün dikkat etmesi önemli…Havrana varmadan da yine yemek imkanı bulunabiliyor.Bu yolda çevre köylerinden gelen taze meyve-sebze,zeytin ve zeytinyağı alınabilecek pazarlarla karşılaşıyorsunuz.Ayrıca tadını henüz benimde denem,merak ettiğim Karadut Suyu da yine bu pazarlarda bulunuyor.

 

Havran’dan 8 km sonra Edremit’e ulaşılıyor.Edremit’ten 3 km.sonra Kaplıcalarıyla meşhur Güre’ye,5 km.sonrasında ise artık Akçay’a ulaşabiliyorsunuz.Akçay’ın 17 km.ilerisi de Altınoluk…

 

Bu arada Akçay’a girmeden Kaz Dağlarına,Hasan Boğuldu’ya da dönebiliyorsunuz.Hasan Boğuldu ve Kaz Dağları,Edremit,Akçay’da ve Altınoluk’ta nerelere gidilir?başlıklarını  da ayrı bir kategoride yine daha sonra eklemeye çalışacaklarımdan.

 

2.Güzergah İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale yolu üzerinden Altınoluk ve Akçay’a Ulaşım

 

Arabayla yolculuk:

Tekirdağ-Çanakkale yolu trafiği daha az olmakla beraber,manzarası da güzel olan bir yol.

Bu yoldan gidildiğinde uzaklık 450 km.dir.İstanbul Kınalı arası otoyolunu kullananlar Tekirdağ'dan Keşan'a sonra da Gelibolu'ya ulaşacaklardır.Buradan Lapseki'ye veya Eceabat'tan Çanakkale'ye saat başı kalkan feribotlarla karşıya geçebilirsiniz.Truva'dan, Edremit Körfezi'ne inerken Altınoluk sizi karşılıyor.

 

Otobüsle yolculuk:

Aynı yolu otobüsle almak isteyenler Pamukkale, Uludağ, Kamil Koç, Akçay veya Metro Turizm'in seferleriyle gelebilirler. Altınoluk'tan Edremit'e Assos'a sefer yapan minibüsler bulunuyor. Yaz sezonunda ayrıca Ayvalık, Bergama, Truva, Assos, Babakale gibi tarihi noktalara düzenlenen turlara da katılma imkanınız bulunuyor.

 

 

İzmir’den Akçay ve Altınoluğa nasıl gidilir?

 

İzmir’den yola çıktıktan 53 km.sonra Aliağa’ya ulaşıyorsunuz.Aliağa’da 24.km. sonraysa Ayvalığa…Ayvalık’tan 44 km.sonra Edremite’,Edremitten 8 km.sonra Akçay’a Akçay’dan 17 km.sonra da Altınoluğa ulaşabilirsiniz.

 

Ankara’dan Akçay ve Altınoluğa nasıl gidilir?

Ankara’dan Altınoluk ve Akçay’a arabayla ulaşmak isteyenler,Bursa Karayolunu tercih etmelidirler.Bursa ve Ankara arası 382 km.yaklaşık 5 saattir.Bursa’dan 151 km.sonra (yani 2 saate yakın),Balıkesir’e ulaşavaklardır.Balıkesir’den 86 km.sonra(yaklaşık 1 saat 15 dakika)Edremit’e,8 km.sonra Akçay’a,17 km.sonraysa Altınoluğa ulaşabileceklerdir.

 

Ankara’dan Trenle yolculuk yapmak isteyenler...

Ankara’dan,Balıkesir Trenine binip,(yaklaşık9-10 saat arası)sonra Balıkesir Tren Garına ulaşabileceklerdir.Balıkesir şehir merkezine yakın Balıkesir otogarında indikten sonra hemen karşısındki toplu taşıma merkezinden Balıkesir otogarına giden ve 15 dakikada bir kalkan  otobüslere binip ,otogara ulaştıktan sonra,Altınoluk ve Akçay’a hemen hemen her saat başı otobüs bulmaları mümkündür.Otobüsle 2-2,5 saat sonra Akçay ve Altınoluğa ulaşabilirler.

 

Balıkesir Oto Gar Telefon:

(0266-246 57 51)

 

Balıkesir Tren Garı Telefon:

(o266) 444 82 33

(Gişeler 24 saat Açık)

 

Balıkesir’in diğer illere olan uzaklıklarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !